Terasa by mala bezprostredne nadväzovať na dom

www.tpj.sk/elegantny-pristresky-pre-rodinnu-pohodu/ by mali tvoriť akýsi prechod medzi interiérom a dvorom či záhradou by mala terasa nadväzovať na dom. Zvnútra by na ňu mal byť bezproblémový prístup s tanierom jedla alebo kávou a novinami. A na rozdiel od uzavretej verandy alebo zimnej záhrady má terasa zvyčajne sezónny charakter. Terasa by mala byť čo najviac otvorená a vzdušná.

stodola

Pri plánovaní stavby zvážte tiež to, či terasu zastrešiť
Vybudovať iba podlahu a tienenie či ochranu pred dažďom potom riešiť slnečníkom, markízou či ľahkým rozoberateľným altánkom, ktorý možno na zimu demontovať? Konštrukcia zastrešenia stavbu samozrejme predraží, ale dá terase širšie možnosti využitia.
Umožní inštalovať napríklad trstinové alebo látkové závesy alebo zábradlie či zásteny do výšky pása, ktoré z časti chránia pred vetrom. Môžete si tak sezónu na terase rozšíriť aj na jesenné mesiace. Zastrešenie je ale nutné plánovať aj s ohľadom na to, ako veľmi uberie zo svetla, ktoré ide cez okná do interiéru. Riešením je strecha z materiálu, ktorý prepúšťa svetlo, alebo látkové či trstinové podhľady.

Terasu zastrešiť, alebo nie?
Pre rovný terén, ktorý nebude vyžadovať náročné úpravy, je v prípade nezastrešenej terasy vhodné urobiť nášľapnú plochu z niektorého typu dlažby, ktorá sa pokladá na sucho do štrkového alebo pieskového lôžka. Teda napríklad z kameňov, tehál, dlažobných kociek, zámkovej dlažby alebo veľkoformátových betónových dlaždíc.
Dlažba sa kladie do výkopu na vrstvu zhutneného kameniva a piesku. Takáto podlaha má viacero výhod. Možno ju pokladať bez „mokrého“ procesu, bez problémov odvádza vodu, je odolná a v prípade potreby ju môžete ľahko opraviť alebo rozobrať.

farma

Ak však túžite po dokonale rovnej a ľahko umývateľnej podlahe z keramických dlaždíc, musíte pod ňu vybudovať betónovú základovú dosku.
Strechu nad terasou najčastejšie nesie konštrukcia zo smrekových trámov. Tie môžu byť ukotvené v oceľových pätkách, zapustených do betónu, zemných skrutkách alebo pätkách, ktoré sa zatĺkajú priamo do zeme. Alebo môžu byť súčasťou konštrukčného roštu z fošní, ktorý sa tiež kladie na betónové pätky a tvorí základňu pre celú konštrukciu. Konštrukcia strechy musí mať nosnosť, ktorá zodpovedá zvolenej strešnej krytine.

Ohodnoťte příspěvek
Duben 23, 2019