Hudba ako liek

Kedysi dávno ľudia spievali, aby privolali Bohov či keď ich žiadali o pomoc. Spievali v skupinách s pomocou nájdených alebo ručne vyrobených nástrojov. Dnes si ľudia hudbou spríjemňujú každodenný život, počúvajú ju v autách cestou do práce, v autobuse, doma v rádiu, v reštaurácii. Skrátka kdekoľvek a kedykoľvek.
dětská hračka
Technické pokroky nám umožnili nosiť si so sebou hudbu v čo najmenších zariadeniach a dokonca ňou nerušiť okolie. Vďaka tejto vymoženosti môže počúvať každý jeden jedinec v miestnosti svoju vlastnú hudbu. Hudbou však nemyslíme len piesne ale tiež rôzne zvuky ako napríklad dopadajúci dážď na okno, pukanie dreva v rodinnom krbe, dokonca pre niekoho je hudbou aj zvuk motora.

klávesnice piana
Dopad na ľudské zdravie

Už v dávnych dobách ľudia verili že hudba dokáže liečiť. Podľa istých štúdií je to skutočne tak. V súčastnosti sa využíva v oblasti psychiatrie, pediatrie a detskej psychiatrie. Je dokázané, že hudba a rôzne tóny majú skutočne pozitívny dopad na ľudské zdravie a psychiku. Samozrejme jedna pieseň vás nevylieči z jesennej chrípky ale môže dobu liečenia výrazne skrátiť, hlavne však pri duševných chorobách. Pomalé a jemné tóny hudby človeka upokojujú a prebúdzajú v jeho vedomí pozitívne emócie. Používa sa najmä pri neuróze, koktaní, dyslexii. Hudba môže ovplyvniť dýchanie, tep, pulz a krvný tlak, ukľudňuje a zvyšuje hladinu endorfínov. Údajne môže tiež zvyšovať verbálnu inteligenciu a znižovať výskyt epileptických záchvatov.

slečna na pláži
Ako aplikovať liek

Keďže hudba je skutočne liekom, mali by sme ho užívať čo najčastejšie. Preto odporúčame si každý večer dopriať na niekoľko minút chvíľu odpočinku s pomalou a relaxačnou hudbou. Uvoľniť sa a nemyslieť na zajtrajší deadline. Pomôcť môže tiež hra na hudobný nástroj. Rozšírite tým svoje koníčky a možno objavíte svoj skrytý talent. Podporujte hudobné cítenie taktiež u vašich detí a blízkych, raz vám za to určite poďakujú.

4 března, 2017