Úspešní Slováci vo svete

Za hranicami Slovenska žijú naši "bratia Slováci", ktorí sú v zahraniční váženými a úspešnými ľuďmi so závideniahodným platom. Pozrime sa na úspešné kariéry niektorých ľudí, pôvodom Slovákov, ktorí dnes majú v zahraničný rozbehnutú skvelú kariéru či biznis, vykonávajú úctihodnú prácu a ich meno i pozícia budí prirodzený rešpekt.

slovensko

Tesla a vývoj umelej inteligencie, USA
Vedúca pozícia v tomto zaujímavom a pre spoločnosť prínosnom odvetví patrí Andrejovi Karphatymu, ktorý má na starosti riadenie tímu pracujúceho vo vývoji umelej inteligencie. Momentálne napríklad pracujú v obore merania údajov zo senzorov, ako napríklad GPS, ktorých výpočet a následné operovanie s týmto výsledkom musí zabezpečiť spoľahlivosť autopilota. Andrej Karpathy odišiel s rodičmi zo Slovenska ako 15-ročný, cieľovou trasou sa stala Kanada, v ktorej dokonca vyštudoval vysokú školu. Doktorát k vykonávaniu dnešnej funkcie však získal v Kalifornii.

Spisovateľka na voľnej nohe a autorka slávneho románu, Fínsko
Ak si mnohí z nás predstavíme, že by sme odleteli za prácou do Fínska, okrem iných problémov nás určite napadne i pochybnosť spojená s tým, ako sa v tejto krajine dorozumieme. No predstavte si, že žena slovenského pôvodu Alexandra Salmela sa do tejto severskej krajiny prisťahovala, pričom dokázala napísať úspešný román vo fínskom jazyku! Okrem úspešného románu s názvom 27 /Smrť robí umelca/napísala ešte niekoľko poviedok a rozprávok pre deti. Ako spisovateľka nemá stály a istý zárobok, tak sa snaží tvoriť a popritom poberá podporu 1700 eur.

zeměkoule

Žiadaná a úspešná opravárska firma, USA
V USA existuje služba, ktorú miestni nazývajú "Handyman Service". Teda opravárske či stavebné práce na počkanie. Robert Pavel nie je jej radovým zamestnancom, ale túto opravársku firmu vedie, pričom sa vo svojej profesii zameriava na dizajn, stavebníctvo a architektúru. Zo Slovenska odcházal v dobe, kedy ešte nemal dokončenú strednú školu, no tú sa mu podarilo dokončiť už v USA. 

22 ledna, 2018