Ako udržať dom v neustálej čistote

Je to vôbec možné mať doma stále poriadok? Pokiaľ máte malé deti, dalo by sa povedať že je to nemožné. Sú všade a sú tam neustále. Je to akoby ste práve niečo po nich upratali a oni zatiaľ spravili neporiadok nikde inde, potom idete po nich upratovať novy vzniknutú katastrofu, zatiaľ však oni rozhádžu to, čo ste upratovali dovtedy.
Ak si neviete rady s poriadkom v dome, skúste týchto pár rád, ktoré by vám mali čo najviac pomôcť.

úklidové prostředky.jpg

  • Zosynchronizujte celú rodinu – Skôr, ako naučíte vaše deti množstvo vecí, naučte ich byť poriadkumilovnými a počúvať vás. To sú azda najťažšie úlohy a zároveň aj výzvy rodičovstva. Upratovanie, a jeho udržateľnosť nemá šancu prežiť a fungovať dobre v prípade, že budete doma jediný/jediná, kto sa o to bude pokúšať. Preto sa snažte o to, aby po sebe nechávali poriadok všetci. Koniec-koncov, ak si každý uprace po sebe svoje veci, v dome nemá neporiadok žiadnu šancu na pretrvanie. Dbajte teda najmä o to, aby ste v dome nebol jediný člen, ktorý má motiváciu udržiavať dom v poriadku.

mop.jpg

  • Upratujte pravidelne po malých kúskoch – Ak si jednoducho neviete zvyknúť na to, že by ste mali raz za týždeň stráviť celý deň len upratovaním, rozdeľte si ho na menšie časti, akési ciele na každý deň ktoré budete postupne počas týždňa spĺňať. Uvidíte, že po každom splnení sa vám uľaví, budete mať zo seba lepší pocit a nebudete mať toho príliš veľa naraz.
  • Zbavte sa zbytočností –ak chcete mať doma neustále všetko usporiadané a chcete, aby mal vám príbytok dobrý systém, ktorý bude perfektne fungovať, skúste sa zbaviť všetkých zbytočností v domácnosti, ktoré neustále len obchádzate zo slovami „veď sa to ešte môže niekedy zísť“, verte, že sú to len lži ktorými kŕmite sami seba a tieto veci sa vám už nikdy na nič nezídu. Len vám je ich ľúto vyhodiť, to je celý dôvod prečo ich obchádzate. Odhodlajte sa a všetko zbytočné povyhadzujete, ani si neuvedomíte, že vám niečo chýba ale za to pocítite príjemný poriadok.
23 července, 2019