Aké výhody a nevýhody prináša vlastné bývanie?

Keď sa dostaneme do určitej fázy svojho života, začneme sa zamýšľať nad miestom, kam sa budeme každý deň po práci vracať. Veľmi dôležitou otázkou pri takomto rozhodovaní je, aké sú naše plány do budúcnosti. Keď si ich stanovíme, vieme sa rozhodnúť, či kúpa vlastnej nehnuteľnosti je pre nás tým správnym riešením.
Je to príjemný pocit investovať do niečoho, čo je naozaj naše. Nemusíme sa obávať, že ak niečo zničíme alebo pokazíme budeme mať z toho problémy u majiteľa nehnuteľnosti. Nemusíme sa strachovať, že nás z Vášho bývania niekto vyhodí alebo výrazne zmení podmienky bývania. Prináša to však výhody aj nevýhody.nezvyklý dům.jpg
 
Výhody

  • Vlastné bývanie bez obmedzení – veľkou výhodou tejto alternatívy je, že Vás prakticky nikto nekontroluje. Nemusíte riešiť, či ste na párty, ktorú ste organizovali neboli príliš hluční a budete mať problém u majiteľa bytu (maximálne u susedov) alebo či si môžete domov zobrať svoje domáce zvieratko. Ak sa rozhodnete, že v byte už bývať nechcete alebo chcete vycestovať do zahraničia, je možné ho dať do prenájmu, vďaka čomu sa Vám bude splácať hypotéka a možno sa Vám aj niečo málo podarí na tom zarobiť.
  • Investícia – ak sa jedného dňa rozhodnete presťahovať do inej nehnuteľnosti, v dnešnej dobe kedy je viac dopytu ako ponuky určite s predajom bytu nebudete mať problém. Dokonca si môžete aj prilepšiť a na Vašej nehnuteľnosti zarobiť.

 relax.jpg
Nevýhody

  • Splácanie hypotéky – keď si zoberiete hypotéku na byt, nezávislá a bezstarostná éra Vášho života sa končí. Každý mesiac bez výnimky Vám z účtu odíde vopred stanovená čiastka. Ak si však na to zvyknete a s touto sumou nebudete počítať ako s disponibilnou, nebude to pre Vás až taká pohroma. Myslite na to, že splácate niečo, čo je Vaše. Nevýhodou hypoték tiež je, že úrokové sadzby sú fixované iba na určitú dobu. Potom ich banka môže ľubovoľne upraviť a nie vždy sa Vám to bude páčiť.
  • Nikto za Vás nevyrieši problémy – keď sa Vám doma niečo pokazí, musíte si nápravu zabezpečiť sami. Nikto iný to za Vás neurobí.

 
Ak sa chcete usadiť, investovanie do vlastného bývania určite neoľutujete. V najhoršom prípade ak sa budete chcieť presťahovať na iné miesto, byt môžete predať a pri troche šťastia na ňom aj zarobiť.

22 července, 2019