Glaukóm môže trápiť aj vás

Zelený zákal je ochorenie očí, ktoré môže postihnúť kohokoľvek. Najčastejšie sa objavuje u starších ľudí, ale nie je výnimkou ak sa táto diagnóza potvrdí aj u ľudí okolo 40- teho roku života.

oko.jpg

Zelený zákal – príčiny jeho vzniku
Za vznikom glaukómu môže byť niekoľko príčin. Najčastejšou z nich je vnútroočný tlak. Oko je vyplnené tekutinou – sklovcom, ktorá sa stále vytvára a jej nadbytok sa kanálikmi odvádza. Ak v tomto procese dôjde k chybe a v oku je viac tekutiny dochádza k zvýšeniu vnútroočného tlaku, ktorý nepriaznivo pôsobí na očný nerv. Nerv sa takto poškodzuje a dochádza k zhoršovaniu zraku. Poškodenie tejto časti oka sa nedá vyliečiť, ale vhodnými medikamentmi sa môže tento proces spomaliť, alebo úplne zastaviť.

Ďalšou príčinou vzniku tohto ochorenia môže byť zlé zásobovanie živinami a kyslíkom. Najčastejšie sa s týmto dôvodom poškodenia očného nervu stretávajú diabetici a osoby, ktoré majú problémy s cievami.
Genetické predispozície, alebo úraz môžu byť tiež príčinou poškodenia očného nervu a vzniku zeleného zákalu.
Kortikosteroidy sú lieky, ktoré vám síce môžu výrazne zlepšiť zdravotný stav, ale medzi ich nežiaduce vedľajšie účinky patrí práve zhoršenie videnia. Ak ich užívate rozhodne by ste nemali podceňovať pravidelné očné prehliadky.

testování očí.jpg

Liečba
Liečba sa odvíja od príčiny vzniku ochorenia. Ak je problém vysokým tlakom vo vnútri oka podávajú sa pacientovi kvapky, ktoré tlak znížia. Pokiaľ kvapky nezaberajú prikročí lekár k laserovej operácii, ktorá ale nemá trvalý efekt. Najlepší spôsob, ako znížiť vnútroočný tlak je operačný zákrok. Počas zákroku sa vytvorí kanálik, ktorým môže nahromadená tekutina odtekať.
Skorá a správna diagnóza vám môže zachrániť zrak. Zelený zákal je ochorenie, ktoré prebieha pomaly a nepozorovane. Len vďaka prehliadkam sa môže včas odhaliť a poškodzovanie nervu sa môže vhodnými medikamentmi spomaliť, alebo zastaviť. 

25 května, 2019