Internetové prehliadače

                Každá nová technológia či už je to smartfón alebo notebook potrebujú svoje prehliadače. A čo vlastne ide? V skutočnosti to je softvér, ktorý umožňuje  prehliadanie stránok tvorenými HTML. Čiže laicky povedané, prehliadanie webových stránok.
zprávy na internetu
História
                V roku 1990 vznikol prvý prehliadač, ktorý vytvoril Tim Berners-Lee. O rok neskôr ho predviedol v CERNu, odvtedy sa každodenne používajú prehliadače, ktoré nám uľahčujú prácu a prehliadanie. Prvotný účel nebol prehliadanie webových stránok, ale ako užitočná aplikácia pre prácu s obrovským telefónnym zoznamom CERN.
                Následné zvyšovanie popularity bola spôsobená grafickým prehliadačom NCSA Mosaic, ktorý pôvodne fungoval na Unixe, ale neskôr bol prispôsobený aj pre iné platformy ako Windows alebo Apple. Odvtedy sa prehliadače stali nepredstaviteľnou súčasťou nášho života a vyvíjali sa obrovskou rýchlosťou.
barevný nápis
Súčasnosť
                Tak čo sa týka minulosti, tak sme si niečo málo zhrnuli. Teraz sa poďme pozrieť na to, ako to vyzerá v dnešných časoch. Prieskum trhu v decembri 2016 ukázal, že najpoužívanejší prehliadačovi softvér je Chrome(56,6%). Za ním nasleduje Safari(14,1%), Firefox(10,4%), Edge(8,7%), Opera(4,0%) a potom ostatné s podielom 6,2%. Google Chrome je už dlhú dobu najvyužívanejší softvér čo sa týka internetového prehľadávania, ktorému patrí väčšina, dokonca viac než polovica trhu.
Šetrič batérie
                V júni 2016 svetoznáma spoločnosť Microsoft urobil test výdrže batérie. Samozrejme výsledok skončil tak, že prehliadač Edge bol najlepší. Vydržal viac než 7 hodín. Opera skončila druhá a ako tretí prehliadač skončil Firefox.  Avšak po novom update Opera pridala skvelé vylepšenie na šetrenie batérie. To dokáže vylepšiť čas prehliadania dokonca o 35% viac než prehliadače Edge a Chrome.
vyhledávač Google
Ktorý je najlepší?
                Nie je možné to zhodnotiť takto, keďže všetky sú zdarma a môžete si ich kedykoľvek vyskúšať. Ťažko sa hodnotí keďže každý ponúka iné výhody než ten druhý. No podľa trhu to vyzerá tak, že najlepší by mohol byť Chrome, avšak napríklad ja používam Operu a neviem si ju vynachváliť, druhý zase nedá dopustiť na Firefox. Ak sa však pozrieme na trh a prehliadače, ktoré nám ponúkajú môžeme zaradiť do prvej trojky Chrome, Firefox a Operu. Tieto prehliadače majú neustále aktualizácie, ktoré ich vylepšujú. Ktorý z nich ale budete používať, to si musíte vybrať vy. 

7 ledna, 2018