NOVÉ BÝVANIE S NOVOU ZÁHRADOU (SKALKA A SKALKOVÝ ZÁHON)

Klasické skalkyby mali pôsobiť prirodzeným dojmom a môžu sa zdať nezlúčiteľné s rovinatým terénom medzi rodinnými domčekmi. Jednoduchšie a lacnejšie je preto pestovanie skalničiek na vyvýšenom skalkovom záhone.

květiny
 
Na záhone, ktorý meria 3 m a je vysoký 60 cm môžete pestovať až tridsať druhov skalničiek.
Pritom výsadba a údržba je jednoduchá a málo pracná.
 
Orientácia a typ záhonu
Bez ohľadu na to či si zvolíte skalničkové záhony alebo prírodnú skalku vyberte pre ne otvorené miesto orientované na juh alebo juhozápad z dosahu prevísajúcich konárov stromov.  Najefektnejšie sú kamenné múriky kde rastliny môžu rásť aj v škárach. Štrbiny vyplňte dobre priepustným substrátom a zasaďte do nich suchomilné rastliny.

skalka
 
Pôdna zmes
Pri zakladaní záhonu navezte substrát, ktorý sa skladá z dvoch dielov kvalitnej hlinitej ornice, jedného dielu hrubozrnného piesku alebo drveného štrku a jedného dielu dobre vyzretého kompostu.
 
Kompozícia skalky
Ak chcete, pred vysádzaním umiestnite na záhon niekoľko veľkých kameňov. Snažte sa použiť kamene z miestnych zdrojov a umiestnite ich tak aby pôsobili prirodzene. V horskej oblasti môžete použiť veľké skaly s ostrými hranami alebo plochú bridlicu, blízko riek sa skôr využite veľké riečne okruhliaky alebo menšie kamene zo zaoblenými, obrúsenými hranami.
 
Pôdu pred vysádzaním nechajte týždeň dva uľahnúť a pred vysádzaním doplňte substrát. Nakoniec povrch vysypte kamennou drvinou, ktorá by mala harmonizovať s okolím.
 
dřevo

Výber rastlín
Vždy vyberajte rastliny tak aby vám kvitli počas celej sezóny, pre inšpiráciu navštívte rôzne výstavy, záhrady, škôlky alebo si nechajte poslať katalógy od overených a spoľahlivých firiem.
Pokiaľ je to možné kombinujte trváce pôdokryvné rastliny s trpasličími cibuľovinami aj pomaly rastúcimi zakrpatenými drevinami. Tie posledné vám zabezpečia to, že ani na jeseň a v zime nebude záhon pôsobiť šedivo a fádne. 

17 března, 2018