Prečo majú psi radi lízanie?


Prečo psy lížu ľudí
Behaviorálne príčiny lízania vyplývajú zo skutočnosti, že psi sú jednoducho zvieratá a takto sa od prírody navzájom k sebe správajú. Lízanie môže vyjadriť:
·         Komunikácia , ako v prípade matky a jej mláďat
·         Podradenosť jedného psa k druhému
·         Zbožňovanie , ako keď pes olizuje alebo „čistí“ niekoho tváre / uší
Niektoré zvieratá prenášajú toto správanie na svojich majiteľov a zaobchádzajú s nami ako s ostatnými psami – a preto sa to všetko deje.
Okrem týchto troch hlavných dôvodov nezabudnite, že naša slaná pokožka môže Vašim psíkom jednoducho veľmi chutiť, a to najmä po intenzívnom cvičení.

dalmatin

Prečo sa psy oblizujú
Stačí len jedna blcha pre maznáčika, ktorý sa začne oblizovať, ako keby nebolo zajtrajška.
Zo zdravotného hľadiska sú kožné lézie najbežnejšími vinníkmi nadmerného olizovania. Ďalšie príčiny, ktoré vyžadujú lekársku intervenciu:
·         Rany: Psy olizujú svoje zranenia. Môže to však spôsobiť sekundárne poškodenie v podobe ďalšieho zápalu, ktoré môže viesť k infekcii. Poranenia sa ošetrujú na základe ich závažnosti, často vyžadujúce goliere, ktoré zabraňujú ďalšiemu olizovaniu oblasti.

pes
 
·         Environmentálne alergie : Alergické zvieratá sa olizujú kvôli svrbeniu. V tomto prípade sú hlavné oblasti olizovania labky, boky a slabiny. Často sa to deje sezónne. Vyhľadajte lekársku pomoc pri nepriaznivom lízaní, najmä ak je koža červená alebo podráždená.
 
·         Dermatitída : Koža psa môže byť zapálená aj z mnohých iných dôvodov: roztoče, hormonálne ochorenia, potravinové alergie, autoimunitné ochorenia, podráždenie nealergických látok a iné. Dobrým pravidlom je vyšetrenie vášho psíka, ak sa jeho koža javí červene / podráždene, alebo ak vykazuje stenčovanie vlasov alebo vypadávanie vlasov.

labrador
 
·         Blchy: Nepodceňujte týchto škodcov! Vystavenie blchám spôsobuje svrbenie, ktoré vedie k olizovaniu a kúsaniu. Ak sa váš maznáčik líže nad svojim chvostom (kde sa chvost spája s telom), a riedi sa im alebo im vypadáva srsť , pravdepodobne budú alergickí na blchy.

28 dubna, 2018