Fakty o levoch ktoré by ste mali vedieť


Komplexná sociálna štruktúra
 
Levy žijú vo veľkých skupinách nazvaných svorka, podobne ako vlci (ale nie väčšina ostatných druhov mačiek). Svorka pozostáva z viacerých príbuzných samičiek a na nich závislých potomkov spolu s dvoma alebo tromi nepríbuznými samcami. Typická svorka má asi 15 členov, aj keď niektoré svorky majú až 40 členov.

lvi
 
Druhá najväčšia veľká mačka
 
Samec váži asi 250 kg a rastie na dĺžku osem stôp. Znie to pôsobivo, ale tigre sú v skutočnosti väčšie,  vážia 386 kg a sú 11 stôp dlhé.
 
Levy nežijú v džungli
 
Napriek tomu, že levy sú známi ako „kráľ džungle“, žijú v pastvinách a pláňach – nie v džungli. Aj v živočíšnej ríši je zvláštne, že samice lovia (zvyčajne v skupinách), zatiaľ čo samce zostanú doma a dávajú pozor na svorku. Samce sa však najedia ako prvý, keď sa samice vrátia domov svojim úlovkom.

lev
 
Samice žijú spoločne po celý život
 
Samice, sestry, žijú spolu na celý život. Ich mláďatá, keď sú to samice, tiež zostávajú so svorkou, aj keď sú dospelé.  Samce však musia odísť od svorky keď dovŕšia dospelosť a vydať sa na svoju cestu.
 
Jediné veľké mačky s hrivami
 
Samce leva majú majestátne hrivy, ktoré ich robia zdanlivo väčšími a hrozivejšími. Samičky tiež hľadajú leva ktorý ma najväčšiu, najhustejšiu a najlesklejšiu hrivu.
 
Levy si raz revali po celom svete
 
Levy kedysi žili v Európe, Afrike, na Strednom východe, v Severnej Amerike a v severnej Indii. Teraz žijú predovšetkým v Afrike, okrem malej skupiny (asi 300) ázijských levov, ktorí žijú v indickom lese Gir.

král džungle
 
Najjasnejší rev
 
Z diaľky až piatich kilometrov je možné počuť ich rev, čo je najsilnejší zvuk veľkých mačiek. Ich hluk im pomáha nájsť iných levov, ako aj vyhlásiť, že toto je ich územie. Územie svorky môže zahŕňať až 150 štvorcových kilometrov.
 
Národný symbol
 
Levy sa spájajú s hrdosťou, odvahou a silou a robia z nich perfektný národný symbol. Albánsko, Belgicko, Bulharsko, Anglicko, Etiópia, Luxembursko, Holandsko a Singapur považujú lev za svoj národný symbol.

28 dubna, 2018