Mačka! Strašiak tehotných žien

Toxoplazmóza je pre zdravého človeka, s dobrou imunitou v podstate celkom neškodné ochorenie. Ohrozenou skupinou sú ľudia s inými zdravotnými problémami a tehotné ženy, pri ktorých je ohrozený plod. Mnoho ľudí toto infekčné ochorenie prekoná bez akýchkoľvek príznakov. Dobrá správa je, že po prekonaní toxoplazmózy sa stáva imúnnym. Pôvodcom je parazit Toxoplazma gondi, ktorý napáda stavovce, najčastejšie však hlodavce a vtáky. Mačka sa teda nakazí konzumáciou týchto živočíchov, poprípade konzumáciou surového mäsa z hospodárskych zvierat. Jediným existujúcim hostiteľom, kde sa parazit dokáže množiť je práve tráviaca sústava mačky.

kočka
 
Toxoplazmóza najčastejšie napáda mladé mačky. Tak ako u človeka môže ochorenie prebiehať bez vonkajších prejavov a po jeho prekonaní sa zviera stáva imúnnym.
 
 
Ako to od mačky dostaneme
 
2 až 3 týždne po nakazení, mačka vo svojom truse vylučuje vajíčka toxoplazmózy, takzvané oocysty. Po tomto čase sa stáva imúnnou, vajíčka už nevylučuje a to dokonca ani pri opakovanej nákaze. Vajíčka sa teda nachádzajú v mačacom truse. Avšak ešte stále sa nemôžeme nakaziť. Na to aby s z vajíčok vyvinul parazit potrebuje minimálne 24 hodín. Nakaziť sa môžeme až trusom starším ako jeden deň a to iba v tom prípade, že si po kontakte s ním nedostatočne umyjeme ruky.
 
Najčastejším zdrojom nákazy pre človeka je konzumácia surového či nedostatočne tepelne upraveného mäsa, infikovaných vajec, neumytej zeleniny, alebo nepasterizovaného mlieka. Mačky sú v rebríčku zdrojov nákazy až na poslednom mieste.

kočička
 
Mýt či fakt?
 
Faktom ostáva, že mačky naozaj prenášajú toxoplazmózu. Avšak to, že ju dostaneme i po pohladení, či dokonca pobyte v jednej miestnosti s mačkou je čistý mýtus. Pri dostatočnej hygiene je riziko nákazy takmer mizivé. Tehotné ženy by mali pri čistení mačacích záchodov bezpodmienečne používať rukavice a po ukončení tejto činnosti nezabúdať na poriadne vyumývanie rúk.
 

12 září, 2018