Revolučný Windows 98 oslávil okrúhlych 20 rokov

25. júna 2018 to bolo presne 20 rokov, čo vznikol revolučný Windows 98.
Je síce pravda, že skorším technologickým revolucionárom bol už Windows 95, ale verzia z roku 1998 priniesla viaceré vylepšenia čo je najhlavnejšie, jeho druhá edícia (SE) priniesla internetový prehľadávač a s ním konečne možnosť prehľadávať internet oveľa zrozumiteľnejšou a zábavnejšou cestou. Grafická podoba bola niekoľkonásobne sympatickejšia bežnému človeku, k operovaniu s internetom ste tak už nemusel byť úplným vedeckým géniom, základy sa dali naučiť pomerne ľahko a rýchlo. Windows 98 používal Internet Explorer, ktorý je Vám určite dobre známy i dnes pod menom Microsoft Edge a ak nie, tak určite sú Vám dobre známe jeho podobné alternatívy (Mozilla Firefox, Opera, Google Chrome,…).

disk

Dnes si to už možno ani neuvedomujeme, ale práve od roku 1998 nastal ten celosvetový internetový "boom", kedy sa internet vo veľkej miere začína vyskytovať vo viacerých firmách, spoločnostiach, ale aj domácnostiach. Všetko vďaka revolučnému Windows 98 SE.

Okrem toho však priniesol aj iné zaujímavé vylepšenia svojich funkcií. Prehľadnejší prístup a kvalitnejšiu prácu s multimédiami, ako aj podporu rozhrania USB. Modely s týmto operačným systémom väčšinou disponovali 16 MB RAM a pevným diskom 4 -6 GB, čo dnes už pôsobí naozaj komicky. Osobne sa mi páčilo aj úvodné logo a úvodný zvuk, ktorým Vás tento OS privítal. Ten úvod naozaj pôsobil, akoby Vás čakalo niečo naozaj super.

disketa

O takom uvítaní už dnes môžeme iba snívať. Alebo možno so mňa vraví nostalgia a spomienky na detstvo, kedy som netrpezlivo očakával, aby som si zahral Doom 2 či iné, dnes už retro klasiky.
Vráťme sa však k tomu, čo je podstatné. Spomenul som, že tento operačný systém používal ako predvolený internetový prehľadávač Internet Explorer a to vlastne platilo aj pre nasledujúce roky a novšie verzie tohto systému. Možno je Vám známe, že toto rozhodnutie vyvolalo určitú kontroverziu, nakoľko spomenutý prehľadávač bol uprednostnený pred kvalitnou konkurenciou, predovšetkým dnes už veľmi dobre známym prehliadačom Opera

24 června, 2018