Meniče napätia sú praktické

Meniče napätia sa skutočne dajú v mnohých prípadoch využiť funkčným spôsobom. Sú veľmi praktickým pomocníkom, ktorého si v článku predstavíme bližšie.

Inak sa im hovorí aj striedače alebo invertory a svoje uplatnenie nachádzajú najmä tam, kde nie je po ruke bežná elektrická zásuvka. Tieto invertory sa delia na niekoľko typov a preto ponúkajú široké spektrum svojho využitia.

Elektrikár, zásuvka

Menic napätia menicnapatia.sk dokáže obyčajný cca 14V akumulátor premeniť na elektrický zdroj totožný s klasickou elektrickou zásuvkou. Jednosmerný prúd sa vďaka meniču premení na striedavý, do tohto zdroja so striedavým napätím bude následne možné zapojiť tie najrôznejšie elektrické spotrebiče, ktoré bežne využívame v domácnosti. Okrem inventorov sú na trhu k dostaniu aj konvertory, ktoré fungujú opačne. Striedavý prúd menia na jednosmerný. Aj konvertory nachádzajú v praxi svoje funkčné využitie.

V dnešnej dobe sú elektronické produkty využívanejšie viac, než kedykoľvek predtým, a rovnako tak zostávame na ich využívanie čoraz viac odkázaní. A stačí sa pozrieť na dobu pred cca 10 rokmi a porovnať ju s tou dnešnou. Už len za tento krátky čas pribudli nové elektrické spotrebiče alebo sa ešte o niekoľko kvalitatívnych tried vylepšili. K často využívanej elektronike sa radia napríklad prenosné zariadenia. Smartphony, tablety, laptopy či notebooky. A aj tieto zariadenia, hoci sú prenosné, sa potrebujú pravidelne dobíjať. Môže sa nám v nich batéria vybiť v tej najmenej vhodnej chvíli. Potrebuje teda do striedavého prúdu zapojiť ich adaptér.

Elektrický kábel, koncovka

  • Podobné je to aj s inými spotrebičmi, ako napríklad s rýchlovarnou kanvicou, holiacim strojčekom, varičom, atď.

Najčastejšie si tak predstavujeme situáciu, v ktorej chceme vďaka meničom napájať spotrebiče v palubovke auta. Okrem toho sa ale meniče využívajú napríklad aj na lodiach či v kempingových oblastiach.

26 listopadu, 2021