Nebojte sa nových športov

Samozrejme väčšina z nás bola prioritne naučená tradičnému lyžovaniu. Rodičia nás dávali do lyžiarskej škôlky, kým si oni vychutnávali plnohodnotnú lyžovačku, tí trpezlivejší či chudobnejší rodičia možno naopak obetovali svoj čas na svahu, aby nás lyžovať naučili sami.

snowboard

Lyže
Tí, ktorí pri tomto športe zostali, resp. zostali mu verní, možno ho dokonca považujú za jeden z najlepších zimných koníčkov, sa neskôr vydiferencovali. Niektorí z nás, proste zostali verní tradičnému lyžovaniu a samotný hoci len niekoľkominútový zjazd, nám stačí aby sme pocítili tú rýchlosť a potrebný adrenalín.

Snowboard
No niektorí predsa len zašli ďalej. Prihlásili sa na kurzu snowboardovania, kúpili si novú výstroj a na jednej doske namiesto dvoch lyží sa cítia stále bezpečne, alebo im to možno prináša práve naopak viac adrenalínu než lyže kedy mohli. Okrem toho, že je o snowboardistoch všeobecne známe, že sa oveľa radšej púšťajú do odvážnejších kúskov, treba pripustiť, že takisto vyzerajú oveľa štýlovejšie.

sníh

Freestyle
Niektorí takisto skúsili niečo, čo iní považujú za prekročenie hranice zdravého rozumu, ale k tomu predsa nepotrebujú novú výstroj. Sú to zástanci freestyle či extrémneho lyžovania, ktoré ste už určite videli na fotkách, máloktorí aj na živo. Keďže nadšenci tohto zimného športu nepotrebujú vytrackované dráhy, neurčujú si hranice. Idú jednoducho tam, kde chcú. A čím vyššie a nebezpečnejšie, tým lepšie. Tých málokedy uvidíte na označených trasách.

Nech je to s vami akokoľvek, či sa každý rok musíte na týždeň zbaliť a odísť s bandou kamarátov či rodinou na hory a okrem prvotriedneho športového zážitku si užívate aj čas s rodinou či vám blízkych ľudí, horúcu čokoládu, čaj či niečo tvrdšie počas prestávok. A večer nočné plávanie len na „uvoľnenie svalstva“. Alebo sa radi zbalíte sám, prejdete tie najvyššie kúty hôr, kde sa takmer nikto neodváži, a ste zvyčajne prví, kto tam zanechá stopu po lyžiach.

lyžař

Či je to tradičné Jasná, Bachledova dolina či Vysoké Tatry, kde uplatňujete každý rok svoj dlhoročný SkiPass, alebo ste ochotní odísť za krásou a kvalitou do Rakúska či Talianska, verím, že toto máme spoločné – akokoľvek môžete zimu, resp. chlad nenávidieť a čakať na leto, na toto sa vždy tešíme a nič to nenahradí.
A cením si každého, kto dokáže svoje nadšenie ešte zintenzívniť tým, že vyskúša niečo nové – doteraz neprebádané zjazdovky. Alebo jednoducho presedlá z tradičných lyží na snowboard. A pokiaľ ste práve vy tento prípad, snáď Vás zasvätí do všetkého neprebádaného, čo hľadáte.

Září 1, 2018