Zateplenie sklenenou vatou – kedy a áno a kedy nie?

Budovy, ktoré by sa mali zatepľovať, potrebujú predovšetkým kvalitný projekt na tieto práce, v ktorom sa udáva spôsob a typ materiálu, ktorý je na to pri danej stavbe najvhodnejší. V poslednom období si veľkú popularitu získal polystyrén, ale existuje aj možnosť použiť sklenenú vatu. Problém môže nastať len v prípade, ak sa po rokoch rozhodnete vymeniť ju za inú.

zateplení

Výhody zatepľovaním sklenenou vatou:
-veľmi jednoduchá manipulácia
-delenie a strihanie urobíte obyčajnými nožnicami
-vytvoríte si tvary presne podľa potreby
-v súčasnosti je zloženie úplne iné ako pred niekoľkými rokmi, keď sa pri manipulácii s ňou prášilo
-výborné tepelno-izolačné vlastnosti
-cenovo prijateľná
-stavby z dreva sú pre zateplenie sklenenou vatou najvhodnejšie, pretože s ňou dokážu dýchať

myš

Nové, príjemnejšie zloženie
Spomínali sme, že v súčasnosti je vata vyrobená technológiou, pri ktorej po dotyku s ňou nemáte pichľavý pocit, ako pred niekoľkými desaťročiami, keď pracovať s ňou nebolo vôbec príjemné, pretože jej maličké čiatočky sa dostávali všade na telo a nepríjemne pichali. Chytať ju holými rukami bolo takmer nemysliteľné. Dnes to však už nie je pravda, a práve to je ten problém. Kým do tej pichľavej nemali záujem nasťahovať sa ani hlodavce, do tej dnešnej sa bez problémov usídlia, a tu sme pri koreni veci. Svojou prítomnosťou narušia jej funkciu, a tak vás jej úprava neminie.

Materiál podľa polohy stavby
Vatu obkladáme po obvode budovy a na ňu sa ukladá ešte exteriérový obklad, jedným z nich môže byť aj OSB doska, použitie materiálu je však podľa druhu stavby, ktorú zatepľujete. Hlodavce si hľadajú miesto na usadenie sa, v teplučkej vate sa im bývanie páči, ale ich prítomnosť v nej celé vaše snaženie znehodnocuje, preto je potrebné ju vymeniť a urobiť nanovo. V prípade použitia polystyrénu by zrejme takýto problém nenastal, takže je na zvážení majiteľa budovy, ktorú zamýšľa zatepliť, aký materiál použije, aby sa vyhol týmto nepríjemnostiam, ktorý ho v konečnom dôsledku výjde na dvojnásobok pôvodnej ceny spolu s cenou za prácu.

16 května, 2019